Czwartkowa prasówka

Słowacka Legia zwycięska:- To jest mój syn. On dzisiaj strzeli gola - powtarzał wczoraj przed meczem Miroslav Radović. I Ondrej Duda z Metalistem strzelił. Zwycięskiego, pięknego!

28. minucie dostał podanie od Michała Kucharczyka, wbiegając w pole karne, minął jednego rywala, potem drugiego i huknął nad uchem bramkarza. - To była niesamowita akcja, ale Ondrej takie potrafi - zachwycał się po meczu Radović, lider Legii, który ze względu na kontuzję mecz oglądał w Warszawie.

Gol Dudy, 19-letniego Słowaka, dał Legii wygraną 1:0 w Kijowie i kolejne trzy punkty w grupie L Ligi Europy, której mistrzowie Polski są liderem. - Zwycięstwo cieszy, ale nie oszukujmy się, Metalist to nie była drużyna z najwyższej półki. Nasze ambicje sięgają dużo wyżej. Sięgają Ligi Mistrzów - mówił Radović.

Duda nie był jednak wczoraj jedynym bohaterem Legii - był nim także Duszan Kuciak, który wypracowane przez rodaka prowadzenie musiał obronić.

W 69. minucie ręką we własnym polu karnym zagrał Vrdoljak, ale Kuciak obronił strzał Jai. Był to jego pierwszy obroniony karny, odkąd trafił do Legii w 2011 roku.

5 powodów, dla których Legia gra w Europie na piątkę:

DOŚWIADCZENIE Z POPRZEDNICH LAT

Niektórzy poprzednią przygodę z Ligą Europy w wykonaniu Legii nazwali kompromitacją, bo drużyna pierwsze punkty i bramkę zdobyła dopiero w ostatniej kolejce. Te porażki sprzed roku dzisiaj procentują.

WYRACHOWANIE I GRA NA WYNIK

Dziś europejskie oblicze Legii to wyrachowany futbol wykorzystujący do bólu słabsze strony przeciwnika. Mistrzowie Polski, co nietrudno zauważyć, nie są bandą spanikowanych dzieciaków, chaotycznie próbujących coś zmienić, jak to robił wczoraj Metalist.

PRZYGOTOWANIE TAKTYCZNE

Od początku rozmów z Henningiem Bergiem przy Łazienkowskiej panowała opinia, że to maniak taktyczny. W 9 miesięcy pracy Norweg to potwierdził. Dziś każdy zawodnik Legii wie, co ma robić na boisku.

INDYWIDUALNOŚCI

Jak nie Miroslav Radović, to Michał Kucharczyk. Jeśli ten jest ciągle na spalonym, to odpowiedzialność weźmie Ondrej Duda. To, co jest dziś siłą Legii, to właśnie indywidualności.

PRZYGOTOWANIE MENTALNE

Norweg buduje od kilku miesięcy u legionistów mentalność zwycięzców. Potem to przekłada się na ich boiskowe poczynania.

Na kłopoty Słowacy:Na pustym i smutnym stadionie Dynama w Kijowie Legia wygrała po nerwowej drugiej połowie z Metalistem Charków i może być niemal pewna awansu do fazy pucharowej. Warszawianie w tym sezonie wciąż są w europejskich pucharach niepokonani (pomijając oczywiście walkower z Celtikiem Glasgow). Zwycięstwo z Metalistem było ósmym spotkaniem z rzędu wygranym przez zespół Henninga Berga. To rzecz bez precedensu w polskim futbolu.