Muzeum Legii Warszawa: wycieczka w czasie

Powstanie Legii Warszawa datuje się na rok 1916. Wtedy to w stacjonujących na Wołyniu Legionach Józefa Piłsudskiego zrodziła się koncepcja zawiązania drużyny legionowej. Lada chwila Legia będzie świętować stulecie założenia. Sto lat! Wiek pięknej historii, wiek Wielkiej Legii.

Kustoszem Muzeum Legii Warszawa jest Wiktor Bołba – dziennikarz, pisarz, artysta plastyk. Od dziesiątków lat całym sercem związany z Klubem (najpierw jako kibic, a potem także zawodowo) dba o kolekcję muzealną, pozyskuje nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej historią zamierzchłą. Wiele z artefaktów uratował od zapomnienia, a nawet zniszczenia. Muzeum Klubowe powstało 21 kwietnia 2006 roku z okazji obchodów 90-lecia Legii. Dziś znajduje się pod Trybuną Północną (Żyletą), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do Klubu, tuż obok recepcji, albo przez FanStore.

Legia Warszawa to wspaniała historia polskiego i światowego sportu. W tym roku obchodzimy 60-lecie Lucjana Brychczego, który do naszego Klubu przyszedł w 1954 roku. Pan Lucjan współtworzył wszystkie sukcesy Wielkiej Legii. Cztery razy zdobywał tytuły Mistrza Polski jako piłkarz. W kolejnych brał udział czy to jako szkoleniowiec, czy jako działacz. Dziś jest Prezesem Honorowym. W Muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z karierą Mistrza „Kiciego”. Eksponujemy nawet mundur, stroje sportowe i szereg trofeów… Podobnie wciąż obecny w Klubie jest Kazimierz Deyna i nie chodzi tu tylko o tablicę pamiątkową, pomnik i trybunę Jego imienia, ale właśnie o pamiątki muzealne. Koszulki, buty i inne rekwizyty to poezja dla kibiców Legii. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu została zaimprowizowana mini „Żyleta” – można przysiąść na oryginalnych ławkach sprzed lat i dowiedzieć się skąd ta elektryzująca nazwa. Jako świetne tło do fotografii pozostaje szafka Tomasza Kiełbowicza. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum znajdują się także wystawy czasowe, np. dedykowana Arturowi Borucowi i z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponadto można się sfotografować na motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku… Dziś mało kto pamięta, że Legia miała sekcję motorową! Bo Legia to nie tylko futbol. Pamiętacie igrzyska olimpijskie w Atlancie 1996 roku? Wtedy nastąpił precedens na skalę światową. Jeden Klub (a zasadniczo jego reprezentanci) zdobyli dwa złota i srebro! Chodzi o sekcję zapaśniczą i nazwiska Andrzeja Wrońskiego, Włodzimierza Zawadzkiego i Jacka Fafińskiego. Podopieczni Bolesława Dubickiego zrobili absolutną furorę. Pierwszy złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego – z Seulu 1988 – mamy w swoich zbiorach! Podobnie jak inne trofea mistrzów olimpijskich z warszawskiej Legii np. szermierza wszechczasów Jerzego Pawłowskiego i pięściarza Jana Szczepańskiego. Kolekcję cały czas wzbogacamy.

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NAS NA FACEBOOKU

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00
Sobota – niedziela: 11.00 – 17.00.

PATRONI MUZEUM